Hosting – Seo ilişkisi

Seo Hosting on 16 Haziran 2014

Site Hızı ve Seo

2014 yılı ocak ayından itibaren Google’ın algoritmasındaki değişikliklerden sonra seo çalışmalarında başarılı olunması için seo uzmanlarının sitenizin kodlaması, içeriği ile ilgili yaptığı çalışmaların dışında sitenizin yayın yaptığı sunucuların da önemi bir kaç kat daha arttı. Google kendisinde arama yapan kullanıcıları herhangi bir siteye yönlendirirken yönlendirdiği sitenin kullanıcıyı memnun etmesini hedefliyor. Seo için ön plana çıkan kullanıcının memnuniyeti, içerik bakımından olduğu kadar sitenin açılıp açılmadığı, sitenin ne kadar hızlı açıldığı konusunda da önem arz ediyor. Artık hiç kimse açılması beş saniyeden fazla süren sitelere girmiyor, girmek istemiyor, beş saniyede sayfa açılmadığında da kullanıcı aramalarda çıkan başka bir siteyi denemek için sitenizden ayrılıyor.
Google PageSpeed

Seo uzmanlarına ve webmasterlara yönelik, Google kullanıcı deneyimi arttırmak için öncelikle gerekli olan sitenizin açılma hızını test edebilmeniz için yeni bir araç geliştirdi. PageSpeed Insights aracı ile sitenizin açılma hızını test edebilir, aynı zamanda Google test sonuçlarına göre sitenizin açılma hızı arttırma konusunda size detaylı tavsiyelerde bulunuyor.

Google’ın Pagespeed insights aracının yaptığı testlerde sayfa hızınız 100 üzerinden 80’in altında değerler veriyorsa seo konusunda sıkıntı yaşamanız olasıdır.

Seo için Google PageSpeed skorumu nasıl arttırırım?


 • Öncelikle sitenizin yayın yaptığı sunucunun hızının yüksek olması gerekmektedir.
 • Sunucunun hızının yüksek olması için öncelikle, sunucunun işlemcisi yeni nesil bir işlemci, belleğinin yüksek, disklerinin ssd veya sas olması gerekmektedir.

 • Sunucunun internete çıkış hattının geniş ve sorunsuz olması gerekmektedir.
 • Band genişliği düşük bir sunucuda siteniz ya çok yavaş açılacaktır, ya da yoğunluktan zaman zaman hiç açılmayacaktır.

 • Sunucudaki site yoğunluğunun az olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Tek bir sunucu üzerinde 300 site yayın yapması ile 1000 site yayın yapması tabiki sunucu hızını etkileyecektir. Çok fazla site açılmış sunucularda zaman zaman siteniz yavaş açılabilir, zaman zaman hiç açılmayabilir. Bir sunucuda çok fazla site olması bir anlamda çok fazla risk olduğu anlamına gelir, unutmayın ki Google yavaş ve sorunlu siteleri sevmez ve önermez.

 • Siteniz için tarayıcı önbelleklemenin açılmış olması gerekmektedir.
 • Web sunucunuzun tarayıcı önbelleklemeyi desteklemesi ve web sunucunuzda bu ayarın aktif edilmesi önerilmektedir. Sitenizde gezer ziyaretçinin aynı ögeleri tekrar tekrar sunucudan indirmesi sitenizin hızını düşürecek, kullanıcının kotasının kısa sürede dolmasına ve sitenizinden / sunucudan daha fazla trafik harcaması olmasına engel olacaktır.

 • Siteniz için sıkıştırma teknolojisinin açılmış olması gerekmektedir.
 • Web sunucunuzun sayfa, resim ve css sıkıştırmayı desteklemesi ve web sunucunuzda bu ayarın aktif edilmesi önerilmektedir. Diskteki boyutu 100 kb olan bir resim veya css dosyası sıkıştırılarak çok rahat 30-40 kb boyutuna düşürülebilir. Bu sayede kullanıcıya gönderilen veri boyutu miktarı düşeceği için siteniz daha hızlı açılacaktır.

 • Resim, html ve JS dosyalarını küçültmeniz gerekmektedir.
 • Resimleriniz optimize edilmemiş, html kodlarınızda ve/veya javascript dosyalarınızda bazen gerekli olmayan kod parçacıkları olabilir. Resimleri optimize etmek bunları temizlemek hem dosyaların boyutunu küçülteceği gibi hem de kullanıcıların tarayıcılarının hızını arttıracaktır.

 • Sunucu taraflı cacheleme teknolojilerinin kullanılması gerekmektedir.
 • Her ziyaretçi için statik içeriğin diskten tekrar tekrar okunması, aynı bilgilerin veritabanından sorgulanıp tekrar tekrar çekilmesi sunucuyu yoracağı gibi sitenin de açılma süresini uzatacaktır. Php yazılımlar için Xcache gibi php cacheleme, veritabanı cacheleme için Memcache, statik dosyaları cacheleme için nginx tarz yazılımların sunucuda kurulu olmasına dikkat etmelisiniz. Cacheleme yazılımlar bilgileri sunucunun belleğinde tuttuğu için, diskten okumaya oranlar yaklaşık 50 kat daha hızlı veri aktarımı yapabilirler.

En son olarak sitenizin uptime oranı yüksek bir sunucuda olması seo açısından her zaman fark yaratır. Google botları geldiğinde istenizin açık olmaması veya google aramalarında kullanıcının tıkladığında sitenin açılmaması sizi rakipleriniz karşısında geride bırakacaktır.

Seo çalışmaları ile uyumlu Seo Hosting paketlerimize göz atmanızı öneririz.

Etiketler: , ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Labina Blog Banka Bilgilerimiz

Facebook Twitter  Instagram  Google Plus
SSL Certificate
SSL Korumalı
Labina Hosting
1328 Sokak 4/5 A.Öveçler, 06460, Çankaya, Ankara.
Çağrı Merkezi: +90 850 302 77 66