VPS nedir?

Blog on 14 Mayıs 2015

VPS (Virtual Private Server) Nedir ?Virtual Private Server, sunucu niteliğindeki bir bilgisayarın fiziksel donanımının sanallaştırma programları sayesinde( VMWare, Mirosoft Virtual Server, Xensource, Virtuozzo, HyperVM, OpenVZ ) mantıksal olarak bölümlenmesi sonucu ortaya çıkan her bir sanal sunucuya verilen isimdir. Sunucu kaynaklarının ortak kullanılması esasına dayanır. Yani VPS ye kurulan işletim sistemleri CPU, RAM, Network vs. kaynakları ortak kullanır. Bu sanal sunucu arın her birinin üzerinde, ayrı ayrı kendine ait mantıksal donanım bileşenleri var. Dolayısıyla, bir sanal sunucu aynı bir fiziksel sunucu gibi çalışarak, üzerinde güvenli ve yalıtılmış olarak işletim sistemi ve sunucu yazılımları barındırıyor. Bu sayede, tek bir fiziksel sunucu üzerinde, birden fazla sayıda sanal sunucu oluşturmak mümkün oluyor. Normal hosting ler belirli sistem kaynağı tüketimini aşmayacak şekilde tasarlanır.  Web sitenizin fazla hiti bulunmuyorsa Normal hostingler sizin için yeterlidir. Fakat fazla hite sahipseniz veya sistem kaynaklarını çok fazla tüketiyorsanız hosting aldığınız firma size VPS almanızı önerecektir. Dedicated sunucuya göre daha ucuz olan VPS ’nin mantıken dedicated sunucu gibi çalışsa da  Cpu, Ram, Network vs. bileşenlerin  ortak kullanmasından dolayı bazı sorunlar çıkmaktadır. Fazla kaynak kullanımı aslında avantaj gibi gözükse de bazı zamanlarda dezavantaja dönüşebiliyor. Örnek verecek olursak İ7 3.4 GHZ ve 12 GB Ramli sunucuyu 12 kullanıcıya böldüğümüzü varsayarsak o 12 kullanıcı CPU, Network, RAM vs. miktarını ortak olarak kullanır.
Devamını Oku…

Windows Hosting Nedir?

Blog on 14 Mayıs 2015

Windows Hosting  Nedir ?Daha önceki yazımızda PHP tabanlı siteler için kullanılan Linux Hosting hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışmıştık. Şimdiki yazımızda ise Windows Hosting hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Windows Hosting  Nedir ?

Windows hosting , Windows işletim sisteminin kurulu olduğu sunucular üzerinde barınan ASP, ASP.NET programlama dilleri ile sorunsuz bir şekilde çalışan bir web hosting türüdür. Windows hostinglerin çalıştırdıkları siteler genelde ASP tabanlı olan siteler olarak karşımıza çıkmaktadır. Linux hostinglere oranla daha pahalı olan bu hosting tipi genel olarak Plesk Panel ile beraber kullanılmaktadır. PHP çalıştırma özelliğide bulunan Windows hostingler, ASP tabanlı siteleri stabil ve sorunsuz bir şekilde çalıştırmaktadır. HTML, javascript, java,flash ve ColdFusion da çalıştırma özelliğine sahiptir. Bunların yanında MS Access, MsSQL veritabanlarını da uyumlu bir sekilde çalışabilmektedir.
Devamını Oku…

Linux Hosting Nedir?

Blog on 14 Mayıs 2015

Linux Hosting Nedir?Linux hosting, hosting hizmeti vermesi amacı ile kullanılan sunucularda Linux işletim sistemi alt yapısı ile kurulan bir web sitesi barındırma sistemidir. Günümüz kullanıcıları tarafından çok tercih edilen hosting olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun en büyük nedeni hacking saldırıları karşında sağlam bir savunma altyapısına sahip olması ve uptime oranının diğer hosting  platformlarına oranla daha yüksek olmasıdır. Açık kaynak kodlu olması birçok developer’in bu hosting türünü tercih etmesine neden olmaktadır. Linux hosting lerin yaygınlaşma sebeplerinden biri de bu hizmetin maliyetinin düşük olması ve performans açısından daha etkili bir şekilde hizmet vermesidir.

Devamını Oku…

Seo Hosting Nedir?

Blog on 14 Mayıs 2015

İnternet sitenize ait verileri depolayan ve web kullanıcılarının ulaşabilmesini sağlayan bu bilgisayarlara web server bu verileri depolama ve yayınlama işlemine de hosting denir.

seo-hostingSeo hosting ise web sitenize özel C Class ip üzerinde barındırılmasıdır. Normal hosting hizmeti aldığımızda web siteniz diğer müşteriler ile ortak kullanılan ip üzerinden yayına sunulur. Seo hosting de ise sitenize özel C class ip tanımlanarak yayınlanır.

Ortak kullanılan c-class ip ye sahip paylaşımlı hostinglerde de birden fazla web sitesiniz bunuyorsa, siteleriniz arasında birbirine verdiğiniz linkler işe yaramamaktadır. Bu durum Sandbox’a düşmenize sebep olabilir ve site hitinizi düşürür.  Seo hosting sayesinde bağlantınızın seo’ya olan etkisini arttırmanız mümkündür.  Yani sitenin linklerini farklı c-class ip deki siteler ile paylaştırarak arttırtabilirsiniz. Hem bu hosting türü sayesinde farklı sitelerden ücretli backlink alımını minimum seviyeye düşürebilirsiniz.


Devamını Oku…

Web Hosting Nedir?

Blog on 14 Mayıs 2015

Hosting Nedir?

Hosting Nedir ?İnternet sitenize ait verileri depolayan ve web kullanıcılarının ulaşabilmesini sağlayan bu bilgisayarlara web server bu verileri depolama ve yayınlama işlemine de web hosting denir. Hosting, kelime anlamı olarak, barındırma anlamına gelir. Yani herhangi bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dosyaların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

İnternette web sitesi yayınlamak için özel olarak üretilmiş, web omurgasına çabuk bağlantısı olan, binlerce kişiye aynı anda hizmet verebilecek bir sunucuda yayınlamak istediğiniz belgelerin depolanması gerekir. Bu bilgisayarlar,  evinizde kullandığınız bilgisayarınız olamaz, çünkü gerekli program ve donanımınız varsa bile bilgisayarınızın web bağlantı hızı işlem için yetersiz kalacaktır. Bu sebepten dolayı web hosting ler 7/24 hızlı ve kesintisiz olarak cevap verilebilmesi için yapılandırılmış sistemler üzerinden yayınlanmaktadır.

Günümüzde hostingler “Linux” ve “Windows” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Linux Hosting

Web Hosting hizmetinin sağlandığı sunucuda Linux işletim sistemi kurularak oluşturulan hosting türüdür. Linux web hosting yüksek performanslı, stabil ve güvenli bir hizmet sunmaktadır. PHP destekli olduğundan dolayı WordPress , Joomla ve Drupal gibi içerik yönetim sistemleri ( CMS) ile stabil ve güvenli olarak çalışabilmektedir.  Ayrıca  Javascript, Java, Flash uygulamalarını sorusuz bir şekilde çalıştırabilen bir hosting çeşitidir. Bu hosting türü uzun geçmişi, kullanıcılara sunmuş olduğu yüksek performans, güvenirlik ve diğer hostinglere oranla daha ekonomik olmasıyla her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaktadır.

Windows Hosting

Windows hosting , windows işletim sistemine sahip, ASP, ASP.NET programlama dilini sorunsuz bir şekilde çalıştırabilen  bir  web hosting çeşitidir. Windows hostingler PHP çalıştırabilir fakat Windows sunucularda pek sağlıklı çalışmaz. Örnegin htaccess dosyası çalışmaz.  Bu hosting türü HTML, javascript, java ve flash da çalıştırma özelliğine sahiptir. MS Access, MsSQL veritabanlı bir siteniz var ise problemsiz ve stabil çalışmasını istiyorsanız Windows hostingi tavsiye ederiz.

WordPress SEO By Yoast Seo Ayarları

Blog on 6 Şubat 2015

WordPress, SEO ile uyumlu en iyi ve yaygın olarak kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biridir. Bu uyumu kod yapısı ve bizlere sunmuş olduğu SEO eklentileri ile sağlamaktadır. Bu eklentiler ile sistem üzerinde yapacağınız ufak değişiklikler sayesinde çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Kendi sitemizin seo işlemleri için de kullandığımız ve bugün sizlere tanıtacağımız WordPress SEO By Yoast Seo eklentisi ile web sitenizi optimize edebilir, arama motorların da üst sıralara çıkarak, sitenize ziyaretçi çekmeyi başarabilirsiniz. Öncelikle bu SEO Eklentisi nasıl kurulur oradan başlayalım.

Devamını Oku…

All In One SEO Pack Eklentisi

Blog on 5 Ocak 2015

All In One SEO Pack Eklentisi

All In One Seo Pro V2 eklentisi en popüler WordPress SEO eklentilerinden biridir. Yaygın olmasının önemli sebebi kolay düzenlenebilir ve default ayarlar üzerinde çok fazla değişikliğe ihtiyaç duyulmadan SEO konusunda bilgi sahibi olmayan kullanıcılar bile WordPress tabanlı sitelerine kuracakları All In One Seo eklentisi ile güzel sonuçlar alabilmeleridir. Şimdi kurulum ve ayar aşamalarını inceleyelim.

Devamını Oku…

SSL – Seo İlişkisi

Ssl Sertifikası on 7 Ağustos 2014

SSL ile Google Sıralamanızı Yükseltin

Güvenlik Google için en önem verdiği konulardan birisidir. Google’ın sağlandığı Arama, Gmail, Drive gibi servislerinin hepsine Google’a güvenli bir şekilde SSL  sertifikası kullanarak bağlanırsınız.

Devamını Oku…

EV SSL

Ssl Sertifikası on 3 Ağustos 2014

EV SSL

Günümüz  internet dünyasında  phishing ve diğer kimlik hırsızlığı saldırıları, online bankacılık işlemleri ile  alışveriş yapan internet kullanıcılarını tedirgin etmektedir.

Devamını Oku…

WordPress Spam Engelleme

Wordpress Hosting on 1 Ağustos 2014

WordPress’de Spam Yorumlara Elveda

WordPress tabanlı sitelerinize  gün içerisinde binlerce spam yorum geliyor ve bunun ile başa çıkamıyorsanız sizlere önereceğimiz wordpress spam yorum eklentileri tam size göre bu eklentiler sayesinde web sitenize gelen spam yorumları ve şifre kırma denemelerini engelleyebilirsiniz.

Devamını Oku…

Yukarı

Labina Blog Banka Bilgilerimiz

Facebook Twitter  Instagram  Google Plus
SSL Certificate
SSL Korumalı
Labina Hosting
1328 Sokak 4/5 A.Öveçler, 06460, Çankaya, Ankara.
Çağrı Merkezi: +90 850 302 77 66