ssl sertifikası

SSL Sertifikası Nedir?

1994 yılında Netscape firması tarafından geliştirilen Secure Socket Layer (Güvenli Giriş Katmanı) protokolü, SSL sertifikası kullanılarak internet üzerinden şifrelenmiş güvenli veri iletişimi sağlar. Secure Socket Layer protokolü kullanıcının bilgisayarı ile sunucu arasında yapılan veri transferinin başkaları tarafından okunamaması için özel bir anahtarlama teknolojisi ile şifrelenmesini sağlar. Kullanıcının bilgisayarı ile sunucu arasında alınıp verilen şifrelenmiş veriler herhangi bir metod ile elde edilse bile bu şifreleme algoritması sayesinde anlamlı bir veriye dönüştürülmesi mümkün değildir. İlk SSL sertifikalarında kullanılan 128 bit şifrelenmiş verinin çözülmesi bile yüzlerce yıl alacakken, günümüz SSL sertifikalarında kullanılan 256 Bit şifreleme ile elde edilen şifrelenmiş verinin çözülmesi binlerce yıl sürecektir.

SSL Sertifikaları Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde SSL ( Secure Socket Layer ) sertifikaları yaygın olarak internet sitesi yayınlama hizmeti veren web sunucularında ( E-Devlet, Banka Siteleri, Alışveriş Siteleri ), artık giderek yaygınlaşarak da email sunucularda kullanılmaktadır. Daha güvenli bir internet erişimi için, kullanıcıdan hassas bilgi alıp, kullanıcıya bilgi gönderen tüm internet hizmetlerinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Kısaca, kullanıcı adı şifre ile girdiğiniz tüm servislerde diyebiliriz. Çünkü bir servise veya internet sitesine kullanıcı adı şifre ile giriyorsanız demek ki girdiğiniz yerdeki bilgi hassas bir bilgidir ve korunmaya değerdir.

SSL Sertifikası Türleri

SSL Sertifikaları temin edilme yöntemine, kullanım şekline ve amacına göre sınıflandırılmaktadır.

Temin edilme yöntemine göre 3’e ayrılır,

 1. Domain Doğrulama
 2. Domain doğrulama yöntemi ile alınan ssl sertifikaları, çok kısa süre içerisinde ya admin@siteadınız.com ya da domaininizin whois’inde görünen admin emailine email göndererek domainin sahibi olduğunuz doğrulanır ve ssl sertifikanız üretilip email adresinize gönderilir. Bu sertifikalar otomasyon şeklinde çalıştığı, herhangi bir manuel işlem yapılmadığı için çok uygun fiyatlıdır. Örnek olarak Comodo firmasının PositiveSSL, Geotrust firmasının RapidSSL sertifikalarını gösterebiliriz. Ekonomik fiyatlı ssl sertifikalarımızın fiyatlarını ve özelliklerini ilgili sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 3. Firma Doğrulama
 4. Firma doğrulaması yapılan SSL sertifikalarında, sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınız, kurumsal kimliğinizi doğruladığını, şirketinizin varlığını kanıtladığını ve bulundukları sitenin size ait olduğuna emin olurlar. Bu işlemler firma evraklarınızın hazırlanıp gönderilmesi ve manuel olarak uzman doğrulamasından geçtiği için SSL sertifikaları 2 ile 7 gün arasında hazırlanırlar. Bu sertifikalara örnek olarak Comodo firmasının InstantSSL, Geotrust firmasının True BusinessID örnek gösterebiliriz.

 5. Gelişmiş Doğrulama
 6. Bu doğrulama yönteminde, siteniz ve firmanız, firma doğrulamalı sertifikalara göre daha detaylı olarak incelenir, yine evrak işlemleri gerektirdiği için 2 ile 7 gün arasında hazırlanırlar. Firma doğrulamalı sertifikalardan farklı olarak bu SSL sertifikalarda sitenizin adres çubuğunda sitenizin güvenli olduğu gösteren kilit işaretinin yanında firmanızın ünvanı da bulunur. Comodo firmasının EV SSL, Geotrust firmasının True BusinessID with EV, Verisign firmasının Secure Site with EV ssl sertifikaları örnek olarak verilebilir.

Kullanım şeklinde göre de ssl sertifikaları 3’e ayrılır,

 1. Tek Sub Domain
 2. Bu sertifikalar sadece bir tam domain adresi için alınır. Örneğin, https://www.labina.com.tr, https://güvenli.labina.com.tr gibi. Comodo firmasının PositiveSSL, Geotrust firmasının Rapid SSL sertifikalarını gösterebiliriz. Ekonomik fiyatlı ssl sertifikalarımızın fiyatlarını ve özelliklerini ilgili sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 3. Wildcard Domain
 4. Wildcard SSL sertifikaları ise *.sitenizinadı.com.tr şeklinde tahsis edilir ve sitenizinadı.com.tr’ya ait tüm alt domainlere de koruma sağlar. Tek bir sertifika satın alıp https://güvenli.labina.com.tr, https://ödeme.labina.com.tr gibi istediğiniz kadar sub domain adın da kullanbilirsiniz. Örnek olarak Comodo firmasının Wildcard PositiveSSL ve EssentialSSL, Geotrust firmasının Wildcard Rapid SSL sertifikalarını gösterebiliriz. Wildcard ssl sertifikalarımızın fiyatlarını ve özelliklerini ilgili sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 5. Çoklu Domain
 6. Bu sertifika türünde birden fazla domain adını tek sertifika ile güvenli hale getirebilirsiniz. Örnek olarak sitenizin hem .com hem de .com.tr domaini aynı site olarak açılmaktaysa bir adet çoklu domain sertifikası alıp 100’e kadar domain adresinizi korumasını sağlayabilirsiniz. https://www.labina.net ve https://www.labina.com.tr gibi 2 site de aynı içeriğe sahip farklı domainlerdir. Comodo firmasının PositiveSSL Multi-Domain ve Multi-Domain SSL sertifikaları, Geotrust firmasının QuickSSL Premium ve True BusinessID Multi-Domain sertifikaları bu sertifikaya örnek gösterilebilir.

Yukarı

Labina Blog Banka Bilgilerimiz

Facebook Twitter  Instagram  Google Plus
SSL Certificate
SSL Korumalı
Labina Hosting
1328 Sokak 4/5 A.Öveçler, 06460, Çankaya, Ankara.
Çağrı Merkezi: +90 850 302 77 66